نحوه برنامه ریزی کنکور

برنامه ریزی

حتماً همه*ی شما به*خوبی اهمیت برنامه*ریزی را درک می*کنید و متوجه هستید که برای رسیدن به هدف مطلوب، داشتن برنامه*ای مناسب و البته پیش رفتن مطابق آن،* ضروری است؛ پس با گفتن اهمیت*های آن، سرتان را درد نمی*آورم. فقط همین*قدر بگویم که برنامه*ریزی مناسب، علاوه بر بالا بردن بازده*ی مطالعه و تمرکز، آرامش*تان را هم بیش*تر می*کند و بی*دقتی*تان را نیز کاهش می*دهد!
برنامه به 3 نوعِ بلند مدت، میان*مدت و کوتاه*مدت تقسیم می*شود. در این*جا بیش*تر می*خواهم راجع به برنامه*ی کوتاه*مدت (هفتگی) که البته تقریباً از روی برنامه*ی میان*مدت (آزمونی یا ماهانه) تعیین می*شود، صحبت کنم.
مراحل برنامه*ی هفتگی به شرح زیر می*باشد:
مرحله*ی اول: قبل از شروع برنامه*ریزی هفتگی،* لازم است میزان ساعتی را که قصد دارید و می*توانید در طول هفته مطالعه کنید، مشخص کنید. اگر توانایی شما مثلا 20 ساعت در هفته است برنامه*ی اولیه*ی هفتگی خود را نیز بر همین اساس تنظیم کنید؛ نه خیلی بیش*تر و نه کم*تر.
اگر عادت به زیاد خواندن ندارید، برنامه*ی خود را سنگین نچینید چون اگر هم بتوانید آن را اجرا کنید قطعاً در هفته*های بعد،* کم خواهید آورد؛ پس چه به*تر که آهسته و پیوسته پیش بروید و آرام*آرام ولی مداوم تلاش خود را متناسب با توانایی*هایتان افزایش دهید.
مرحله*ی دوم: بعد از مشخص کردن ساعت مطالعه، این میزان ساعت را با توجه به اهمیت درس*ها و ضعف و قوت*تان بین دروس خود تقسیم کنید؛ به*طور مثال اگر در گروهِ رشته*ی ریاضی*ـ*فیزیک هستید، چنان*چه در هفته، 35 ساعت مفید درس می*خوانید، می*توانید آن را به*صورت زیر تقسیم کنید:
دیفرانسیل و ریاضی پایه: 6 ساعت
هندسه*ی پایه و هندسه*ی تحلیلی: 3/5 ساعت
گسسته و جبر و احتمال: 3/5 ساعت
فیزیک: 6 ساعت
شیمی: 4/5 ساعت
ادبیات: 3/5 ساعت
عربی: 3 ساعت
دینی: 2/5 ساعت
زبان: 2/5 ساعت
البته حتما ضعف و قوت خود را در درس*های خاص در برنامه، مد نظر قرار دهید و این ساعت*ها را متناسب با توانایی*هایتان تغییر دهید مثلاً زبان را از دیفرانسیل بیش*تر مطالعه نکنید. در این مرحله حتماً کارهایی را که در طول هفته برای درس*های مختلف نیاز به انجام دارید مشخص کنید و طوری برنامه* بریزید که همه*ی آن*ها را بتوانید انجام دهید تا خیالتان راحت شود.
مرحله*ی سوم: بعد از مشخص کردن موارد و دروس مورد نیاز مطالعه در کل هفته، برنامه*ی تقریبی هر روز را نیز مشخص کنید. حتماً در یک روز تنوع مطالعاتی داشته باشید و این طور نباشد که مثلاً 4-5 ساعت پشت سر هم فقط یک درس خاص را مطالعه کنید.
حتماً مطالعه و زدن تست در هر درس (به*خصوص دروس اختصاصی) را حداقل بین 2 الی 3 روز در هفته پخش کنید زیرا این عمل موجب یادگیری مرحله به مرحله شده و به دنبال آن:
1) عمق یادگیری مطالب، لحظه به*لحظه افزایش می*یابد.
2) فراموشی مطالب کاهش پیدا می*کند.
3) باعث تثبیت یادگیری می*شود.
مرحله*ی چهارم: حتما در طول هفته، ساعت*هایی را به جبران عقب*ماندگی*ها اختصاص دهید و در آن زمان هیچ درسی را قرار ندهید تا بدین ترتیب اگر از برنامه عقب افتادید بتوانید بدون نگرانی تا حدی آن را جبران کنید.
مرحله*ی پنجم: آخرین مرحله*ی برنامه*ریزی، در واقع بعد از اجرای برنامه است. در آخر هفته حتما بررسی کنید و ببینید چه*قدر به برنامه*ای که ابتدای هفته برای خود مشخص کردید نزدیک بودید؟ آیا واقعا برنامه مطابق توانایی*هایتان بود؟ بدین ترتیب با فهمیدن اشکالات برنامه*ی هفته*ی سپری*شده*، سعی کنید برنامه*ی هفته*ی بعد را به*تر و نزدیک*تر به توانایی*هایتان بریزید.
حتماً در طی این مرحله به چند نکته توجه کنید:
1) استراحت و خواب یکی از ضروریات سال کنکور است البته خواب و استراحت به*اندازه؛ حتماً بین ساعت*های مطالعه که حدود 60 الی 75 دقیقه*اند،* 10 الی 15 دقیقه استراحت قرار دهید چون این کار بازده و تمرکز شما را افزایش می*دهد. مطمئن باشید بدون استراحت بازده شما به*مرور زمان بسیار پایین خواهد آمد. در طول هفته نیز، یک نصفه روز (حدود 5 ساعت) را به*طور کامل به تفریح و استراحت اختصاص دهید. مطمئن باشید به نفع*تان خواهد بود.
2) شب*ها حتماً حداقل 6 ساعت بخوابید چون خواب کافی برای هوشیاری شما هنگام درس خواندن و تمرکز کردن لازم و ضروری است اگر هم خواستید می*توانید بعد از ظهر حدود 1 ساعت استراحت کنید.
3) *مهم*: حتماً در برنامه*ی هفتگی خود، تمامی دروس عمومی و اختصاصی را قرار دهید و تست و مطالعه باید توأماً در آن وجود داشته باشد و این طور نباشد که در طول هفته فقط مطالعه کنید یا فقط تست بزنید بلکه این دو مکمل هم*دیگر می*باشند.

برنامه*ی هفتگی

برنامه*ی هفتگی مناسب از لازمه*های خوبْ درس خواندن است. برای یك برنامه*ریزی مناسب به نكته*های زیر توجه كنید:
۱) آخر هفته، پیش*بینی برنامه*ی هفته*ی بعدی انجام شود:

من در سال كنكور هر جمعه حدود ۲، ۳ ساعت را به بررسی برنامه*ی هفته*ی قبل و پیش*بینی برنامه*ی هفته*ی بعد با ملاحظاتی كه در زیر به آن*ها اشاره خواهم كرد، اختصاص می*دادم كه واقعا صرف این مدت زمان لازم بود و به من كمك كرد.
۲) به هر درس با توجه به ضریب و جمعش در كنكور، در طی هفته زمان تعلق بگیرد:

به*طور مثال ضرایب درس*های رشته*ی ریاضی به نحو زیر است:
ادبیات ۴، عربی ۲، دین و زندگی ۳، زبان ۲، ریاضی ۱۲، فیزیك ۹ و شیمی ۶، كه روی هم ۳۸ می*شود.
مثلا اگر داوطلب رشته*ی ریاضی می*تواند ۳۸ ساعت درس بخواند، خوب است كه حدود ۹ ساعت از آن را به فیزیك اختصاص بدهد. (توضیحات بیش*تر در قسمت مقاله*ی كمیت مطالعه خواهد آمد.)
۳) هر درس با توجه به ضریب و حجمش بین ۲ الی ۴ روز در هفته پخش شود:

مثلا به*تر است درس فیزیك در ۴ روز مختلف پخش شود كه بیش*تر امكان مرور داشته باشیم.
۴) همه*ی درس*های عمومی و اختصاصی در طی هفته باید مطالعه شود:

* تذكر: حتی اگر یك هفته دبیر یك درس نیامد و درس جلو نرفت، شما حتما باید آن را مطالعه كنید و در برنامه بگذارید.
۵) به*تر است مطالعه*ی هر درس، در همان روز تدریس شده، شروع شود (مخصوصا ریاضیات و فیزیك).

* تذكر: این كار شدیداً به بازده و سرعت شما كمك می*كند. آن را از همان روز اول خیلی جدی بگیرید.
۶) در حد امكان تعداد تست*های قابل انجام در هر درس در طی هفته پیش*بینی شود:

تست*زنی یكی از كارهای ضروری در سال كنكور است كه بعدا در مقاله*های جداگانه راجع به آن توضیحات بیش*تری خواهیم داد. اما فعلا بدانید كه برای برنامه*ریزی هفتگی تا حد امكان تعداد تست را نیز باید مشخص كنید؛* مثلا بررسی كنید درس ۱ و ۲ی ادبیات كه این هفته قصد خواندن آن را دارید، چه*قدر تست دارند و سپس برای آن*ها برنامه*ریزی كنید. (توضیحات بیش*تر پیرامون تست*زنی در مقاله*ی جداگانه*ای خواهد آمد.)
۷) درس*هایی كه در روز بعد امتحان گرفته می*شود در شب امتحان به*صورت وقت*گیر مطالعه نكنید:

این كار منجر به نتیجه*ی كاذب می*شود. درصدِ پنجاهی كه بدون این كار گرفته شود نسبت به درصدِ هفتادی كه با مطالعه*ی شب امتحان به*دست می*آورید خیلی بیش*تر به نفعتان خواهد بود؛ البته توجه داشته باشید مرور سطحی درس*ها در شب امتحان ایرادی ندارد و مفید هم می*باشد.
* مطالعه*ی وقت*گیر در شب امتحان موجب از بین رفتن نظم برنامه*ریزی شما شده، باعث می*شود همیشه از برنامه*ی اصلی عقب باشید و فقط به دنبال امتحان*ها بروید و كیفیت*تان پایین بیاید.
۸) پیش*بینی برنامه*ی كاهشی، به*ترین نوع برنامه*ریزی است:

این روش ـ كه در مقاله*ای جداگانه توضیح داده خواهد شد ـ به*صورت خلاصه بدین نحو است كه پس از برنامه*ریزی اگر دیدید زمان لازم را ندارید، از تعداد تست*ها كم كنید و به هفته*ی بعد موكول كنید ولی هرگز از زمان مطالعه*ی خود كم نكنید.

۹) در صورت وجود وقت، روی درس*های پایه*ای كه دبیر فعلا تدریس نمی*كند برنامه*ای پیش*بینی شود:

پیش رفتن شما صرفا با مطالبی كه دبیر تدریس می*كند، باعث می*شود نتوانید نتیجه*ی خیلی خوبی بگیرید؛ هر چند لازم است اما كافی نیست. اگر دبیرتان از آن*هایی نیست كه در كنار تدریس، به شما بگوید فلان قسمت*های پایه را هم مطالعه كنید (مخصوصا درس*های عمومی)، شما حتما خودتان حدود یک سوم از برنامه*تان را به كارهای پایه و غیركلاسی اختصاص دهید؛ اما اگر دبیرتان با گرفتن آزمون یا هر نحو دیگر به شما می*گوید درس*های پایه را هم بخوانید، پیش رفتن با او كفایت می*كند.
كمیت مطالعه:

* مقدار مطالعه در هر برهه از سال و برای هر نوع دانش*آموز ـ به كلاس می*رود یا دائما در خانه است ـ متفاوت است؛ اما در این برهه*ی زمانی یعنی اوایل سال حتما همه باید موارد زیر را رعایت كنند:
۱) مقدار ساعت مطالعه در هفته:

به*طور كلی داوطلبی كه در طول هفته در كلاس*های بیرون شركت می*كند، در این برهه*ی زمانی باید حداقل ۴۰ ساعت مطالعه كنید و كسی كه اكثر روزها در خانه است، حداقل ۶۰ ساعت نیاز به مطالعه دارد.
۲) مقدار مطالعه*ی هر درس در هفته:

همان*طور كه در قسمت برنامه*ی هفتگی هم گفتم، هر درس با توجه به ضریب و حجمش باید مطالعه شود. به*طور مثال اگر داوطلب رشته*ی ریاضی، ۴۵ ساعت در هفته مطالعه می*كند باید حداقل ۶ ساعت دیفرانسیل بخواند و همین*طور سایر درس*ها. به*طور مثال اگر در نهایت ۴۰ ساعت شد، ۵ ساعت باقی*مانده را به تقویت درس*های ضعیف*ترش اختصاص بدهد.
* تذكر: هیچ درسی در هیچ هفته*ای نباید از قلم بیفتد.
۳) مقدار مطالعه در روزهای تعطیلی و عادی:

در روزهای تعطیل شما باید بتوانید بین ۱۰ الی ۱۲ ساعت مطالعه كنید و در روزهای عادی مثلا اگر ۱۴:۳۰ تعطیل می*شوید، بعد از ناهار، استراحت و رسیدن به خانه، ساعت ۱۷ شروع به مطالعه كنید و به این ترتیب بین ۵ الی ۶ ساعت درس بخوانید (۱۷ تا ۱۸:۱۵، ۱۸:۲۵ تا ۱۹:۴۰، ۱۹:۵۰ تا ۲۱:۰۵ و ۲۲ تا ۲۳:۳۰).
۴) ساعت شروع و پایان روزانه:

اگر تعطیل هستید حتما سعی كنید حدود ۸ صبح درس را شروع كنید و شب حدود ۲۳ یا ۲۳:۳۰ درس خواندن را تمام كنید. اگر تا ۲ی نیمه*شب درس*خواندنتان طول بكشد، هم بازدهی پایین می*آید و هم روز بعد سرحال نخواهید بود؛ حتی اگر خودتان هم متوجه نشوید چون خواب شب لازم است. پس طوری برنامه*ریزی كنید كه نهایتا ۲۳:۳۰ تمام شود. اگر هم از مدرسه آمده*اید، حدود ۲ تا ۲/۵ ساعت پس از اتمام مدرسه شروع به درس خواندن كنید.
۵) مقدار كسری درس*های ریاضیات، فیزیك،* شیمی و عمومی:

یک سوم از كل مطالعه*ی هفته باید به درس*های ریاضی اختصاص پیدا بكند (در رشته*ی ریاضی). یک سوم هم به مجموع فیزیك و شیمی اختصاص یابد و یک سوم آخر هم درس*های عمومی.
استراحت و تفریح:

افرادی كه بین ساعت*های مطالعه*شان استراحت می*كنند، در واقع به ذهنشان مهلت می*دهند كه اطلاعات ورودی را دسته*بندی كرده نظم و ترتیب بدهد و خیلی راحت*تر و سریع*تر مطالب را به*خاطر آورند؛ البته توجه كنید كه در سال كنكور حتی استراحت هم باید با محوریت كنكور باشد و باید آن را برنامه*ریزی كنید.
برای استراحت به موارد زیر توجه كنید:
۱) هر یك ساعت و ربع مطالعه، ۱۰ دقیقه استراحت:

*تذكر: ابتدای شروع واحدها و بعد از استراحت حتما حدود ۱۰ دقیقه را به مرور قسمت*های قبلی درسی كه قرار است در آن واحد بخوانید اختصاص دهید تا ذهنتان آرام*آرام آماده شود.
۲) نرمش كششی، ۲ بار در روز و هر بار یك ربع:

همان*طور كه صبح*ها هنگام خمیازه كشیدن دست*های خود را باز كرده و سرحال می*شوید، نرمش كششی در طول روز نیز باعث سرحالی شما می*شود؛ پس آن را جدی بگیرید تا بتوانید با روحیه*ی مضاعفی درس بخوانید.
۳) یك ساعت خواب سبك نیم*روزی بعد از اتمام كار مدرسه:

وقتی از مدرسه به خانه آمدید حدود ۱ ساعت (بیش*تر نشود) بخوابید (یك خواب سبك)؛ چون خواب عمیق موجب كسلی بیش*تر می*شود اما یك ساعت خواب، خستگی شما را برطرف می*كند.
۴) نیم روز تفریح در یكی از روزهای هفته:

من یادم هست معمولا یا پنج*شنبه بعداز ظهر یا جمعه بعداز ظهر را كامل تفریح می*كردم و كاری می*كردم كه موجب شادی و آرامشم بشود و از درس و كنكور فاصله بگیرم. این كار خیلی لازم است و انرژی هفته*ی بعد شما را تامین می*كند.
۵) پرهیز از ورزش سنگین و آسیب*زا در دوره*ی كنكور:

اانجام دادن ورزش*های سنگین هم شما را از نظر جسمانی خسته می*كند و هم ممكن است موجب آسیب*های شدید جسمانی و به دنبال آن چند روز دوری از درس شود؛ برای همین از آن*ها دوری كنید.
۶) محوریت كنكور در برنامه*ریزی برای استراحت و تفریح:

همان*طور كه در ابتدای این مقاله هم گفتم، استراحت و تفریح شما نیز باید با محوریت كنكور باشد؛ یعنی طوری استراحت كنید كه یادتان باشد مثلا ۱۰ دقیقه*ی دیگر باید می*روید و درس بخوانید. استراحت و تفریحات آرامش*بخش مفید خواهند بود.
۷) خواب به*موقع شبانه با مقدار كافی:

حتما حدود ۶ تا ۷ ساعت خواب در شبانه*روز برای شما لازم است. اگر بعداز ظهر هم ۱ ساعت می*خوابید،* می*توانید خواب شبانه را به حداقل ۶ ساعت كاهش دهید. اگر حتی دو، سه روز را با خواب حدود ۴ ساعت بگذرانید، بدانید سلامتی، تمركز و آمادگی ذهنی شما به خطر خواهد افتاد.
شرایط و مكان مناسب مطالعه:

كیفیت مطالعه، شرایط خاصی دارد كه سعی كردم در زیر آن*ها را توضیح دهم:
۱) شرایط ذهنی:

الف) ایجاد حال و هوای مطالعه:

قبل از آغاز مطالعه سعی كنید حال و هوای مطالعه*ی درس مورد نظر را در خود ایجاد كنید.
ب) اعتماد به یادگیری:

اگر با این ذهنیت مطالعه را شروع كنید كه «من این درس را یاد نمی*گیرم»، مطمئن باشید یاد نخواهید گرفت؛ پس حتما به یادگیری خود اعتماد داشته باشید.
ج) هدف*گذاری مطالعه:

حتما پیش از شروع واحد مطالعه، بدانید كه قرار است چه مبحثی از چه كتابی بخوانید و چه تست*هایی بزنید. این كار تمركز شما را به میزان قابل توجهی افزایش می*دهد.
۲) شرایط فیزیكی:

الف) حالت نشستن:

صندلی شما و حالت نشستن شما روی آن خیلی مهم است. حتما صاف بنشینید، روی كتاب خم نشوید و سعی كنید به صندلی تكیه دهید.
ب) فاصله*ی چشم تا كتاب:

فاصله*ی چشم تا كتاب باید حدود ۴۰ سانتی*متر باشد. لازم نیست با خط*كش اندازه بگیرید اما بدانید نه خیلی دور باشد و نه خیلی نزدیك.
ج) ایجاد فاصله*ی زمانی بین صرف غذا و شروع مطالعه:

سعی كنید حدود نیم ساعت پس از صرف غذا، مطالعه را شروع كنید تا سنگین نباشید.
د) دقت در انتخاب زمان مطالعه*ی هر درس:

سعی كنید درس*های تحلیلی را در همان ابتدای صبح كه سرحال هستید مطالعه كنید؛ البته می*توانید برای زنگ اول كه هنوز سرحال نشده*اید یكی از درس*های حفظی را قرار دهید اما به*طور كلی به*تر است درس*های حفظی قبل از خواب مطالعه شوند.

۳) شرایط محیط مطالعه:

الف) مكان مطالعه:

* تذكر (۱): مكان مطالعه باید دارای نور و تهویه*ی مناسب باشد.
* تذكر (۲): مكان مطالعه به*تر است ثابت و اختصاصی باشد. مثلا اگر هر روز نمی*توانید كتاب*خانه بروید، به*تر است جای مشخصی را برای مطالعه*ی خود در نظر بگیرید؛ البته برای عادت دادن خود به مطالعه، كتاب*خانه رفتن مفید خواهد بود.
* تذكر (۳): هر وسیله*ای كه كه حواس شما را پرت می*كند و یا شما را یاد خاطرات گذشته می*اندازد از روی میز بردارید و آن را طوری آماده كنید كه هیچ چیز تمركز شما را مخدوش نكند.
ب) پیش از مطالعه:

سعی كنید از شروع واحد مطالعه،* همه*ی وسایل مورد نیاز آن واحد از جمله كتاب، دفتر، مداد و پاك*كن را آماده كنید تا با تمركز بیش*تری شروع به مطالعه كنید.

شيوه*ي برنامه*ريزي در فصل بهار

بالاخره وارد 2، 3 ماه آخر دوران كنكور شديم كه دوران بسيار مهم و حساسي است. اولين توصيه*اي كه به شما دارم اين است كه الان فقط موقع درس خواندن است، فكر كردن به نتيجه را موكول كنيد به بعد از آزمون.
اگر تا الان خوب درس نخوانده*ايد مي*توانيد در اين مدت تا حد زيادي جبران كنيد، پس هرگز نااميد نباشيد. تا روز آخر تمام تلاش خود را بكنيد تا بعدا پشيمان نشويد. (البته بهتر است اين گونه دانش*آموزان فقط روي مطالبي كه اشكال زيادي ندارند مطالعه و تمرين كنند مثلا در هر درسي نصف مباحث را انتخاب كرده و روي آن مسلط شوند.
اما در مورد برنامه*ي اين 3 ماه آخر نكته*هايي را به شما مي*گويم كه اميدوارم با عمل به آن*ها بيش از پيش موفق باشيد:
برنامه*ي اين 3 ماه آخر به طور كلي شامل 4 بخش زير مي*باشد:
دوره*ي ا) عيد نوروز (مطالعه*ي پيش 1 + يكي از پايه*هاي سال دوم يا سوم)
دوره*ي 2) هفته*ي چهارم فروردين تا آخر هفته*ي سوم ارديبهشت (فقط پايه*هاي باقي*مانده)
دوره*ي 3) امتحانات پيش 2 ← فقط درس*هاي پيش*دانشگاهي 2 (از /2/24 تا /3/7 )
دوره*ي 4) هفته*ي دوم خرداد تا هفته*ي اول تير ← دوره*ي كلي و برگزاري امتحانات جامع
در اين مقاله 3 بخش اول را به طور كامل توضيح داده*ايم و بخش چهارم را نيز به زودي در مقاله*اي جداگانه توضيح خواهيم داد.
1 ـ عيد نوروز: در دوره*ي عيد نوروز كه البته وقتي اين مقاله را مي*خوانيد به پايان رسيده، شما مي*بايست پيش 1 و قسمت*هايي از پايه را كه به طور موازي با پيش 1 مي*خوانديد يا در مدرسه به شما درس مي*دادند را بار ديگر مرور كنيد و نقاط ضعف خود را تقويت كنيد. يعني در واقع رفع اشكالات پيش 1 و قسمتي از پايه و مرور آن*ها بايد در راس برنامه*هاي شما باشد. چون اين برهه*ي زماني، سپري شده، توضيح بيش*تري راجع به آن نمي*دهم. اگر كارهاي ديگري جز اين كه گفتم انجام داده*ايد اشكالي ندارد؛ به بقيه*ي مقاله توجه كنيد.
2 ـ هفته*ي چهارم فروردين تا آخر هفته*ي 3 ارديبهشت: در اين دوره*ي يك ماهه اكثر دانش*آموزان در مدرسه روي درس*هاي پيش 2 تمركز دارند اما احتمالا هر مدرسه*اي با توجه به تمام شدن بعضي از درس*هاي پيش 2 كمي به تعطيلات دانش*آموزان در هفته اضافه كرده*اند و بچه*ها وقت بيش*تري براي مطالعه دارند.
بنابراين توصيه مي*كنم حتما نكته*هاي زير را رعايت كنيد:
الف) در روزهايي كه به مدرسه مي*رويد، بعد از ظهر آن روزها حتما درس*هاي پيش 2 را كه دبير درس مي*دهد در منزل كامل بخوانيد و تست بزنيد طوري كه به خوبي ياد بگيريد.
ب) در روزهايي كه به مدرسه نمي*رويد در منزل يا هر جايي كه درس مي*خوانيد حتما برنامه*اي براي درس*هاي پايه*ي باقي*مانده يعني آن*هايي كه قبلا نخوانده*ايد تهيه كنيد و آن*ها را به طور كامل بخوانيد و تست بزنيد.
* تذكر: اگر كارهايي كه بايد در عيد انجام مي*داديد را انجام نداده*ايد بايد بعضي از مبحث*هاي پايه*ي دوم و سوم را كه با آن راحت*تر هستيد انتخاب كنيد تا در اين فرصت يك*ماهه بتوانيد با آرامش و تمركز بيش*تري آن*ها را مطالعه، نكته*برداري و تمرين كنيد.
* توصيه به دانش*آموزاني كه كم*كاري داشته*اند: در اين مقطع از سال مي*توانيد بعضي از مباحث وقت*گير و خارج از ظرفيتتان را از برنامه حذف كنيد و تمركز خود را روي بقيه*ي دروس بگذاريد. البته هرگز يك درس را كامل رها نكنيد بلكه مي*توانيد به صورت گزينشي بعضي فصل*ها را بخوانيد. مثلا اگر فصلي را اصلا نمي*فهميد بي*خيال شويد و سعي كنيد بخش*هايي را كه از عهده*ي آن برمي*آييد تقويت كنيد. مثلا اگر ديديد بعضي از مبحث*هايي كه در كنكور 1 يا 2 سوال از آن مي*آيد را هر كار مي*كنيد ياد نمي*گيريد، آن را كنار بگذاريد و سراغ ساير مباحث برويد و نگران نباشيد.
* توصيه به دانش*آموزان قوي: شما ابتدا در اين دوره، مطالب باقي*مانده از پايه را كامل بخوانيد و در صورت امكان بعد از آن نقاط ضعف باقي*مانده از مطالب خوانده شده (پيش 1 و پايه*ي قبلي) را برطرف كنيد و به طور موازي دروس پيش 2 را نيز بخوانيد و سعي كنيد تا قبل از امتحانات پيش 2 كليه*ي مباحث را يك دور خوانده باشيد.
* تذكر كلي: هرگز فراموش نكنيد كه نكته*برداري تا روزهاي آخر نبايد قطع شود. هر وقت حين درس خواندن يا تست زدن به نكته*ي جديدي برخورديد، حتما آن را در محل خاصي يادداشت كنيد. اين نكته*برداري و خلاصه*برداري*ها در روزهاي آخر خيلي به شما كمك خواهد كرد. آن را جدي بگيريد.
* تذكر: اگر بتوانيد در دوره*ي دوم مطالعه و بعد از عيد (هفته*ي 4 فروردين تا آخر هفته*ي 3 ارديبهشت)، حدود 120 ساعت را به مطالعه*ي پايه*ي سري دوم (پايه*هاي باقي*مانده) اختصاص دهيد. خيلي خوب خواهد بود و بقيه*ي زمان را به پيش 2 و درس*هاي دبير اختصاص دهيد.
3 ـ امتحانات پيش 2: اين امتحانات نه تنها مزاحم كار شما نيست بلكه تاثير مثبتي بر روند كاري شما دارد. پيش*دانشگاهي 2 بخش مهمي از منابع كنكور را تشكيل مي*دهد و اين امتحانات بهترين فرصت براي جمع*بندي و دوره*ي پيش 2 و جبران غفلت*هايي نظير نخواندن كتاب*هاي درسي و مثال*ها و تمرين*هاي آن*ها مي*باشد. زيرا اين كتاب*هاي درسي ـ حتي رياضي و فيزيك ـ در كنكور خيلي مهم مي*باشند ولي متاسفانه مورد غفلت واقع مي*شوند.
1) اولين توصيه*ام به شما اين است كه حدود 4، 5 روز قبل از شروع امتحانات، تمامي نقاط ضعف اساسي پيش 2 خود را برطرف كنيد و نگذاريد نكته*هاي مبهم از نظر مفهومي داشته باشيد.
2) بعد از رفع اشكالات مفهومي، طبق برنامه*ي امتحانات، شروع به درس خواندن كنيد. اگر قبل از شروع امتحانات نقاط ضعف اساسي خود را برطرف كرده باشيد، در اين زمان كافي است تسلط خود را افزايش دهيد و مرور كنيد و تست بزنيد.
3) اگر نكته*برداري و خلاصه*نويسي نكرده*ايد حتما اين كار را انجام دهيد چون بعدا به دردتان خواهد خورد (البته اگر فرصت خلاصه*برداري نداريد مي*توانيد به نكته*برداري اكتفا كنيد).
4) تشريحي خواندن براي امتحانات هيچ ضرري به كنكور شما نمي*زند بلكه فايده*هاي زيادي هم دارد پس فكر نكنيد بايد تغيير خاصي در برنامه ايجاد كنيد. اما هرگز از تست زدن غافل نشويد و تا مي*توانيد تست بزنيد.
5) بهتر است در اين دوران بيش*تر روي تمرين و مثال*هاي كتاب درسي و تست*هاي كنكور سراسري وقت بگذاريد.
6) به طور كلي سعي كنيد در طي امتحانات پيش 2 (حدودا هفته*ي اول خرداد) كل پيش 2 را جمع كرده باشيد و تست هم زده باشيد و تا حد امكان خلاصه*برداري و نكته*برداري هم كرده باشيد تا بعدا فقط به مرور سريع آن بپردازيد.
* تذكر: من در اين 2، 3 ماه آخر چون در درس ديني و ادبيات ضعف داشتم تقريبا يك روز در ميان مطالعه*ي اين 2 درس را در برنامه*ام قرار داده بودم. در ديني بيشتر روي آيه*ها متمركز بودم و ادبيات را نيز به صورت موضوعي مي*خواندم. به شما هم توصيه مي*كنم اگر احساس ضعف در درس خاصي مي*كنيد آن را به راحتي مي*توانيد برطرف كنيد. هم*چنين در اين اواخر هرگز از مطالعه*ي درس*هاي عمومي مخصوصا ديني و ادبيات غافل نشويد.
جمع*بندي: بنابراين تا آخر امتحانات پيش 2 حتما بايد موارد زير را انجام دهيد:
دوره*ي 1) درس*هاي پيش 1 و پايه*اي را كه در ترم اول خوانده*ايد بار ديگر مرور كنيد و يادآوري كنيد و اشكالات خود را برطرف كنيد (عيد نوروز).
دوره*ي 2) درس*هاي پايه**اي كه تا به حال هرگز نخوانده*ايد را بايد در دوره*ي دوم بخوانيد، اين دوره حدود يك ماه است و در آن علاوه بر درس*هاي پايه*ي جديد، درس*هاي پيش 2 را نيز به طور موازي بخوانيد (20 فروردين تا 18 ارديبهشت).
دوره*ي 3) در امتحانات پيش 2،* كل مبحث*هاي پيش 2 را جمع كنيد و تست بزنيد تا بعدا فقط نياز به مرور داشته باشيد (18 ارديبهشت تا 6 خرداد).
تذكر مهم: در دوره*ي چهارم (7 خرداد تا هفته*ي قبل از كنكور) كه بعدا در مقاله*اي جداگانه راجع به آن توضيح خواهم داد،* قرار است آزمون*هاي جامع بدهيد و فقط يك بار ديگر مطالب را مرور سريع بكنيد؛ بنابراين بايد تا آخر امتحانات پيش 2، تمام مطالبي كه مي*خواهيد بخوانيد دوره شده باشد پس درسي را براي خرداد باقي نگذاريد.
اين دو ماه (البته از الان يك ماه و نيم) را خيلي جدي بگيريد. اگر در اين 2 ماه خوب عمل كنيد به طور حتم از خيلي از رقيبان خود جلو خواهيد افتاد و به هدف خود نزديك*تر مي*شويد. داشتن برنامه در اين مدت بسيار بسيار مهم است،* چون نداشتن آن باعث سردرگمي و استرس خواهد شد. اين مطالبي كه در اين مقاله عنوان شد يك برنامه*ي كلي و بلند مدت براي اين 2 ماه بود كه خودتان بايد به صورت ريزتر و دقيق*تر برنامه*ريزي كنيد. اگر سوالي داشتيد، حتما بپرسيد تا بتوانيم بيش*تر كمكتان كنيم.
توصیه*ی دوستانه

به*نام حضرت دوست كه هر چه دارم از اوست
همين دو سال پيش و همين موقع*ها بود كه آزمون جامع اول سنجش رو داديم. اصلا اون موقع به يك*رقمي شدن توي كنكور فكر نمي*كردم. به نظرم غيرممكن بود برام. احساس مي*كردم بين ۵۰ تا ۲۰۰ مي*شم. يادمه دوران عيد خيلي تلاش كرده بودم كه قبل از عيد رو جبران كنم و درس*هاي پايه رو تموم كنم و بيش*تر هم مرور كنم، ولي نشد. فكر كنم تا حدود ۲۵ يا ۲۶ فروردين طول كشيد تا يه دور پايه رو خوندم و پيش يك رو هم خيلي سريع مرور كردم.
در اين دوران، دو سه روز در هفته مدرسه مي*رفتم. اكثر درس*ها تموم شده بودند. درس*خواندن در خانه كمي برايم سخت بود. براي همين روزهاي فرد به كتاب*خانه*ي كنار خانه*مان مي*رفتم و درس مي*خواندم. بعد از عيد تقريبا هر روز ديني مي*خواندم و روزبه*روز سرعت مطالعه*ي ديني*ام افزايش يافت. هر شب هم در برنامه*ام ادبيات موضوعي قرار داشت كه گاهي قرابت معنايي و تاريخ*ادبيات بود و گاهي آرايه*هاي ادبي و لغت*ها. بعد از عيد خيلي انگيزه داشتم و تلاشم را چند برابر كرده بودم. كل درس*هايی را كه بايد براي كنكور مي*خواندم در يك كاغذ نوشته بودم و وقتي مي*خواندم و مرور مي كردم، يك تيك جلوي آن مي*زدم و اگر مشكل خاصي در آن داشتم، جلوي آن مي*نوشتم. شب*ها حدود ۱۰، ۱۱ مي*خوابيدم. از نماز صبح به بعد غالبا بيدار بودم و درس مي*خواندم و بعد از ظهر حدود ۱ ساعت مي*خوابيدم. بعد از عيد خلاصه*هايم را تكميل كردم و از آن به بعد براي مرورها، يك دور سريع خلاصه را نگاه مي*كردم و زود مي*رفتم سراغ تست*زدن. معمولا يك بعداز ظهر در هفته را كاملا تفريح مي*كردم تا انرژي دوباره بگيرم.
اين*ها را گفتم تا به شما گوش*زد كنم، از بعد از عيد خود خيلي خوب استفاده كنيد. خيلي موقعيت خوبي است اگر تا الان هم خوب نبوديد، از هم*اكنون تلاش خود را بيش*تر كنيد و نگران نباشيد.
پيش به سوي موفقيت با توكل بر خدا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *